דף הבית >> ספרי עיון >> מאמרים על הספר האדום של יונג
 
לחץ כאן להכנס
הספר האדום של יונג – המרחב המיתי, הדתי, האמנותי והספרותי
(הוצאת אידרא)
רות נצר
 
בעקבות קרע ב- 1913 בינו לפרויד עבר הפסיכיאטר הידוע ק.ג. יונג משבר נפשי חריף. בתקופה זו הוא התמסר לבדו למסע ריפוי יחודי של דמיונות הזויים בעמקי עולמו הפנימי. מסע זה הוליד את הציורים והטקסט של 'הספר האדום' שהם דיאלוגים שערך יונג עם דמויות דמיוניות בניסיון להבין את התת-מודע שלו ואת הלא-מודע הקולקטיבי. התהליך שתועד בשנים 1913–1930 ב'ספר האדום' הניב תובנות שהן הבסיס העיקרי לתורתו ולשיטת הטיפול של 'דמיון אקטיבי'. יונג, מהוגי הדעות הגדולים של המאה העשרים, ראה ב'ספר האדום' את עבודתו החשובה ביותר. בעת הופעת הספר באוקטובר 2009 הכריז ה'ניו-יורק טיימס'  כי הוא  "הגביע הקדוש של הלא מודע". הספר תורגם לשפות רבות, קיבל תהודה ענקית בכל העולם, והוכר כבעל ערך פסיכולוגי, אמנותי, מיתולוגי, תאולוגי והיסטורי.
ספרה של רות נצר מתווך בין הקורא העברי לבין הטקסט המיתי-סימבולי-מטפורי של 'הספר האדום' והציורים החידתיים שבו, בהתאם לסימבוליקה של הפסיכולוגיה היונגיאנית. הספר עוסק במרחב המיתי, הדתי, האלכימי, השמאני, האמנותי והספרותי מתוכם צמח הספר האדום. נצר מבארת את המשמעות הסמלית של ציוריו, ואת הקשר לסגנונות האמנותיים והספרותיים של תקופתו.
הספר עוסק בדילמות שנתקל בהן הקורא – האם יונג היה  משוגע? האם היה אאוטסיידר, גאון מעמקים יצירתי? ממי הושפע? מי היו  הדמויות שיונג פוגש במסעו? האם יונג היה גנוסטי? האם יצר תורה דתית או תורת נפש של פסיכותרפיה? מדוע לא סיים את ספרו?
 
פרקי הספר הם: תקציר ביוגרפיה והרעיונות של יונג. / מורי הדרך של יונג – הדמויות העיקריות / שבע הדרשות אל המתים / הבטים אמנותיים וסימבוליים בציורי הספר האדום / חזיונות ושגעון / הדמיה ודיאלוג אקטיבי עם הלא-מודע /  יונג כאלכימאי, שמאן וגבור תרבות  / נומינוזיות והיקסמות / מותו של הגבור זיגפריד  / על תמונה אחת  / הספר שאינו מסתיים  /   ספוריו של ברונו שולץ וקרבת מוטיבים לעולמו של יונג והספר האדום /   יונג, דתיות והספר האדום /   המיתוס הגנוסטי – האם הגנוסיס הוא העצמי והאם יונג היה גנוסטיקן?  יונג, סבינה שפירליין וסוגיית האנימה. 
 
הכותבת מובילה בכשרון, חכמה ורגישות את קוראי הספר  אל מסעו של יונג ומצליחה לפרש את תכני החזיונות שלו בהקשרם האישי והקולקטיבי. ספר זה הינו תרומה ממשית וייחודית להבנות חדשות בפסיכואנליזה, תרבות, והומניזם במאה ה-21. (ד"ר גדי מעוז –   פסיכולוג קליני ורפואי, אנליטיקאי יונגיאני)

המלצה על הספר
הספר האדום של יונג
המרחב המיתי, הדתי, האמנותי והספרותי
הוצאתו לאור בשנת 2009 של הספר האדום של יונג ותרגומו לשפות רבות, הינו אירוע מכונן לא רק בעולם הפסיכולוגיה האנליטית היונגיאנית והפסיכואנליזה, אלא גם באמנות ובתרבות האוניברסאלית על נגזרותיהן המגוונות. קרל יונג, רופא, פסיכיאטר ואנליטיקאי מהחשובים במאה העשרים, כתב ואייר את הספר האדום במהלך העשור השני והשלישי של המאה הקודמת אך גנז אותו מחשש שפרסומו של הספר יעורר אי הבנה והתנגדות בעיקר בקרב אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. חמישים שנה לאחר מותו, התירו בני משפחתו להוציאו לאור במהדורה מרשימה ואיכותית המדמה את יומן העור המקורי שיונג כתב וצייר בו. כיום, בנוסף להיותו יצירת אומנות חשובה בפני עצמה, מהווה הספר האדום בסיס למחקר, עיון ולימוד בתחומי הפסיכולוגיה והטיפול הנפשי, פסיכואנליזה, ספרות, אומנות, חקר דתות, אמונות ועוד. כמות הספרים והמאמרים על הספר האדום מתרחבת משנה לשנה ומסמנת בכך את התובנה כי מדובר באירוע משמעותי ביותר המשפיע באופן מהותי על הדרך בה אנו מבינים ועוסקים בנפש האדם.  
רות נצר מביאה בספרה סקירה, ניתוח ופרשנות רחבים ועמוקים על הגותו, כתיבתו ויצירתו של יונג  בספר האדום. היא פורסת בפני הקורא את מהלך חייו של יונג ומראה כיצד הרקע ההתפתחותי, האישיותי והמקצועי שלו, במקביל לאירועים דרמטיים – פוליטיים, מדעיים ותרבותיים - שחלו בתחילת המאה העשרים, השפיעו על הדרך והתוכן של יצירתו הייחודית. כפסיכולוגית ואנליטיקאית מנוסה היא מיטיבה לבחון את התכנים האישיים העולים ממעמקי נפשו של יונג תוך שהיא מרחיבה ומעבה את המשמעויות וההגות שיונג עצמו ומפרשים אחרים נתנו להם. היא סוקרת בהרחבה, בכישרון ומתוך ידע רב את תחומי הדעת הרבים המשיקים למסע הנפשי העמוק והמורכב שקיים יונג במהלך שבע עשרה שנות כתיבת הספר האדום, ובוחנת לעומק את האנליזה העצמית שערך לעצמו באמצעות טכניקת דמיון פעיל אותה פיתח. טכניקה זו,  התירה  עלייתם של חזיונות, חלומות ודימויים בעלי תוכן אישי, היסטורי ומיתולוגי. הכותבת מובילה בחכמה וברגישות את קוראי הספר בתצפית קרובה על מסעו של יונג ומצליחה באופן ביקורתי אך אמפאתי להבהיר ולפרש את תכני החזיונות והחלומות שלו בהקשרם האישי והקולקטיבי. פרקי הספר המגוונים של רות נצר עוסקים בטווח רחב של עולמות, ספרות, אומנות, דתות, אמונות, מיתוסים עתיקים ואלכימיה, כל זאת עם הקשרים ודוגמאות רבות הממחישות היטב את הבסיס האוניברסאלי-ארכיטיפי בתכני הספר האדום ואת היקפו הרחב של המחקר אותו ערכה הכותבת. ספר זה של רות נצר מהווה גם נדבך חשוב נוסף בהנחלת הפסיכולוגיה האנליטית היונגיאנית בישראל ותורם בכך תרומה ממשית וייחודית להבנות חדשות בפסיכואנליזה, תרבות, והומניזם במאה ה-21. זהו הספר הראשון והיחיד עד כה בעברית העוסק בספר האדום של יונג ויש לו מקום חשוב במיוחד בסדרת ספריה ופרסומיה הרבים של רות נצר בתחומי הפסיכולוגיה, הספרות, השירה והאומנות.
                                                                                                          ד"ר גדי מעוז –     פסיכולוג קליני ורפואי, אנליטיקאי יונגיאני
  
ת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט
 

siyur-sipur